Aktualności

Zasłużona dla kultury
2023-05-09

Prof. Lubow Żwanko z Charkowa, przebywająca na stażu naukowym na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, została odznaczona medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

więcej »
Uniwersytety w międzynarodowej sieci
2023-04-21

Od 24 do 26 kwietnia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu trwała międzynarodowa konferencja "Engagement with the past, activism in the present", której celem była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy naukowcami z YUFE i uczelni ukraińskich.

więcej »
Solidarni z Ukrainą
2023-02-24

Szanowni Państwo,

minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

więcej »
Podręcznikowe wsparcie
2022-10-20

Do ukraińskich uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 28 w Toruniu trafiły podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego ufundowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

więcej »
Ukraina 2022: wyzwania czasu wojny
2022-06-09

Katedra Bezpieczeństwa Społecznego i Kulturowego Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK zaprasza do udziału w dyskusji „Ukraina 2022: wyzwania czasu wojny”. Wydarzenie odbędzie się 13 czerwca w godz. 15:00-16:30 w sali 32 w budynku Wydziału (ul. Batorego 39L w Toruniu).

więcej »
Uśmiech dla przyjaciół z Ukrainy
2022-06-13

Zajęcia ruchowe, artystyczne, zabawy z grami planszowymi, a nawet szermierka  – to aktywności, które od połowy kwietnia organizują dla dzieci z Ukrainy pracownicy i doktoranci Katedry Kognitywistyki i Instytutu Psychologii oraz studenci kognitywistyki i Cognitive Science z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK.

więcej »
Ambasador Japonii z wizytą na UMK
2022-06-17

Działania związane z wojną w Ukrainie oraz perspektywy rozwoju współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z japońskimi uczelniami były tematem spotkania ambasadora Japonii Miyajima Akio z władzami UMK i studentami Wydziału Humanistycznego.

więcej »
Lektura, która zbliża
2022-05-27

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się polsko-ukraińska książeczka "Bajki i powiastki dla dzieci. Байки та оповідки для дітей" Stanisława Jachowicza. W planach jest cykl dwujęzycznych wydań klasyki literatury polskiej dla młodego odbiorcy.

więcej »
Szansa dla doktorantów z Ukrainy
2022-05-27

W ramach programu "Solidarni z Ukrainą" ukraińscy doktoranci i doktorantki mogą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kontynuować prace związane z przygotowaniem rozprawy doktorskiej.

więcej »
Bezpłatne studia w języku polskim dla obywateli Ukrainy
2022-05-24

Trwa rekrutacja na studia w roku akademickim 2022/2023. Osoby z Ukrainy, które chcą podjąć naukę na naszym Uniwersytecie, mają możliwość studiowania bezpłatnie wyłącznie na kierunkach prowadzonych w języku polskim. Studia prowadzone w języku angielskim są natomiast oferowane na zasadach odpłatności.

więcej »
Finansowe wsparcie dla ukraińskiej społeczności UMK
2022-03-22

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici uruchomiła zbiórkę środków finansowych, które zostaną przeznaczone na pomoc ukraińskiej społeczności UMK.

więcej »
Matematyka w tłumaczeniu
2022-05-11

Na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstał internetowy, polsko-ukraiński słownik szkolnych pojęć matematycznych.

więcej »
Pomoc prawna dla osób z Ukrainy
2022-04-14

Uniwersytecka Poradnia Prawna poszerza swoją działalność i odtąd bezpłatną pomoc oferuje także osobom z Ukrainy, które uciekły z kraju przed wojną.

więcej »
Śniadanie na Barbarce
2022-04-04

Wydział Nauk Historycznych i Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK włączają się do zbiórki na rzecz 46 osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w Szkole Leśnej na Barbarce.

więcej »
Zbiórka książek dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
2022-04-11

Wydział Chemii zaprasza do udziału w zbiórce książek ukraińskich, które zostaną przekazane dzieciom i młodzieży z Ukrainy. Akcja jest prowadzona w porozumieniu z fundacją Emic.

więcej »
Piknik "Poznajmy się"
2022-04-22

W sobotę 23 kwietnia 2022 r. w Centrum Targowym Park (Szosa Bydgoska 3 w Toruniu) odbędzie się piknik pod hasłem "Poznajmy się" dla polskich i ukraińskich rodzin oraz wolontariuszy wspierających uchodźców. Podczas wydarzenia UMK zaprezentuje swoją ofertę pomocy Ukrainie.

więcej »
Festiwal z ukraińskim akcentem
2022-04-21

Pierwszego dnia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zapraszamy do miasteczka uniwersyteckiego na interdyscyplinarny piknik naukowy z mnóstwem atrakcji. Większość imprez w ramach pikniku będzie tłumaczonych na język ukraiński.

więcej »
Przeniesienie na UMK z ukraińskich uczelni
2022-03-24

W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów ruszyła rekrutacja studentów z Ukrainy, którzy chcą kontynuować studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w trybie przeniesienia z uczelni ukraińskiej.

więcej »
Przyjazna przestrzeń w Bibliotece
2022-03-22

Dzieci i młodzież z Ukrainy wraz z rodzicami (opiekunami) mogą korzystać z edukacyjno-rekreacyjnej przestrzeni, którą zaaranżowano w Bibliotece Uniwersyteckiej. Można tam spędzić czas na odpoczynku, nauce i zabawie.

więcej »
Zbiórka dla czworonogów
2022-04-13

Z inicjatywy studentów Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych na UMK ruszyła zbiórka darów na rzecz zwierząt z Ukrainy, które również cierpią z powodu wojny.

więcej »
Zatrudnienie w ramach grantów NCN
2022-04-05

W ramach wsparcia dla Ukrainy Narodowe Centrum Nauki umożliwiło kierownikom grantów NCN zatrudnienie ukraińskich naukowców w ramach posiadanych środków.

więcej »
Studenci Ukrainie
2022-03-31

Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych podczas najbliższej edycji „Motobazaru” będą prowadzić zbiórkę pieniędzy i darów na rzecz osób z Ukrainy oraz Domu Dziecka „Młody Las” w Toruniu.

więcej »
Wielkanocna paczka dla rodaków z Ukrainy
2022-03-31

Współpracujące z UMK stowarzyszenie "Wspólnota Polska" rozpoczyna akcję "Wielkanocna paczka dla rodaków z Ukrainy".

więcej »
Bliższy język polski
2022-03-25

Ponad 430 osób z Ukrainy skorzysta z bezpłatnych kursów języka polskiego organizowanych przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej »
Studenci w walce z dezinformacją
2022-03-25

W Katedrze Badań Przestrzeni Informacyjnej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych ruszył projekt "Zgłoś Trolla". W jego ramach studenci i studentki architektury informacji na UMK będą weryfikowali nieprawdziwe informacje na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego pojawiające się w przestrzeni cyfrowej.

więcej »
Razem możemy więcej
2022-03-24

27 marca w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się koncert charytatywny dla Ukrainy "Razem możemy więcej". Początek o godzinie 18:00.

więcej »
#studenciUKRAINIE - wolontariat bez granic
2022-03-24

W ramach projektu #studenciUKRAINIE, na UMK uruchomiony został system wolontariatów studenckich na rzecz uchodźców, którzy przybyli do naszego regionu.

więcej »
Poznajemy się nawzajem!
2022-03-23

Dr Magdalena Kalińska (pełnomocniczka rektora ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów) oraz studentki Viktoriia Kramnychna i Viktoriia Baczyńska zapraszają na spotkanie integracyjne dla osób z Ukrainy studiujących na UMK.

więcej »
Granty na start dla badaczy z Ukrainy
2022-03-16

W celu wsparcia ukraińskich naukowców, uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, Uniwersytet uruchamia dla nich specjalną ścieżkę "Grantów na start".

więcej »
Gramy dla Ukrainy
2022-03-16

Uniwersyteckie Centrum Sportowe oraz zawodniczki AZS UMK Toruń organizują charytatywny mecz siatkarski dla uczennic i uczniów z Ukrainy, którzy wkrótce rozpoczną naukę w toruńskich szkołach.

więcej »
Zasady zarządzania kryzysowego
2022-03-15

Wszystkie sprawy dotyczące bezpośrednio wojny na Ukrainie, a także wszystkie działania podejmowane na naszej uczelni w związku z wojną monitoruje i koordynuje zespół ds. zarządzania kryzysowego kierowany przez prorektora prof. Wojciecha Wysotę.

więcej »
Pod antropologiczną lupą
2022-03-11

Wykład "Jak rozpoznawać medialną propagandę" rozpocznie nowy cykl spotkań organizowany przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej Instytutu Nauk o Kulturze UMK. Seminaria będą odbywać się pod wspólnym tytułem "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania".

więcej »
Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią
2022-03-07

W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.

więcej »
YUFE z Ukrainą
2022-03-04

W imieniu konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE), nasza Rada Strategiczna wyraża absolutne potępienie dla inwazji przeprowadzonej przez rosyjski rząd i deklaruje solidarność ze wszystkimi obywatelami Ukrainy.

więcej »
Wszystkie ręce na pokład
2022-03-03

Społeczność akademicka czynnie angażuje się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Dary można zostawiać w specjalnie oznaczonych miejscach na wydziałach, w Uniwersyteckim Centrum Sportowym i w Bibliotece Uniwersyteckiej.

więcej »
Pomoc dla Ukrainy
2022-03-01

Informujemy o działaniach, które władze Uniwersytetu podjęły w związku z wojną w Ukrainie.

więcej »
UMK solidarnie z Ukrainą
2022-02-24

Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

więcej »

Solidarni z Ukrainą